İşte Dubai’de bir Türk’ün aldığı 130 milyon dolarlık daire

Resmi verilere göre Türk vatandaşlarının 2023’te yurt dışı gayrimenkul yatırımları rekor kırarken, Dubai’de geçen yıl 130 milyon dolarlık rekor fiyatla satılan dairenin de bir Türk vatandaşı tarafından satın alındığı iddia edildi.

SÖZCÜ’ye konuşan Dubai gayimenkul piyasası kaynakları, 130 milyon dolara bir Türk’ün satın aldığı dairenin ünlü yapay takımada Palm Jumeirah’da Nakheel firması tarafından geliştirilen Como Residences projesinin teras katı olduğunu aktardı.

Projenin internet sitesinde yer alan bilgilere göre, söz konusu daire henüz inşaat aşamasında ve 2027 yılında tamamlanması planlanıyor.

300 metre yüksekliğinda 71 katlı ve 76 daireli rezidansın teras katında bulunan 360 derece deniz manzaralı dairenin 22 bin metrekare ve beş yatak odalı olduğu, terasa özel havuzunun bulunduğu, satış işlemine Dubai merkezli Provident Estate ajansının aracılık ettiği belirtiliyor.

Projedeki dairelerin başlangıç fiyatının 5,7 milyon dolar olduğu öğrenildi.

BİR ÖNCEKİ REKOR 114 MİLYON DOLARDI

Dubai’de bir önceki rekor daire satışı, yine 2023 yılında yaklaşık 114 milyon dolara satılan Marsa Al Arab Hotel’in çatı katı dairesiydi.

Daha önce Londra’da One Hyde Park’te 237 milyon dolara ve Monaco’da Odeon Tower’da 440 milyon dolara teras katı daireler satılmıştı. Dubai’de Como Residences’ta bir Türk 130 milyon dolara satın aldığı daire bu alanda üçüncü en pahalı daire olarak kayıtlara geçti.

TÜRKLERDEN BAE’YE AKIN

Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, Türklerin yurt dışı gayrimenkul yatırımı ise 2023’te 163,7’lik artışla 2 milyar 86 milyon dolara ulaşarak rekor kırmıştı.

Türklerin yurt dışı gayrimenkul yatırımı 2020’de 282 milyon dolar, 2021’de 526 milyon dolar, 2022’de 791 milyon dolar olmuştu.

Türklerin yurt dışı gayrimenkul yatırımlarının ülkelere göre dağılımı TCMB verilerinde yer almıyor ancak Türklerin genel yurt dışı doğrudan yatırımlarının ülke kırılımına ulaşmak mümkün.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gayrimenkul dahil Türklerin doğrudan yatırımı 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 68 artışla 459 milyon dolara yükseldi.

Bu rakam pandemi öncesinde 2018 yılında sadece 11 milyon dolar, 2019 yılında 33 milyon dolar olmuş, 2020 yılında 354 milyon dolara yükselmişti.

Türklerin toplam doğrudan yatırımı da 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 16,2 artışla 5 milyar 669 milyon dolara ulaşmıştı.

DUBAİ’YE YOĞUN İLGİ

Dubai’de ofisi olan bir Türk emlakçı, son yıllarda Dubai’nin dünyanın en gözde gayrimenkul piyasalarından birine sahip olduğunu, Türklerin de son dönemde burada gayrimenkul alımına hız verdiğini, özellikle döviz bazlı getiri isteyen zengin Türklerin yoğun olarak Dubai’de alım yaptığını söyledi.

Türk emlakçı, Dubai’de en fazla gayrimenkul alanlar arasında Türklerin yedinci sıraya kadar yükseldiğini belirtirken, bürokratik işlemlerin çok hızlı ve dijital olmasının, hem satılık hem de kiralıkta getirinin yüksek olmasının ve mevsim koşullarının bu gelişmede etkili olduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x